startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Prítomnosť manžela pri pôrode

line

tehotenstvo a pôrod




print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Pôrod je pre ženu psychicky i fyzicky náročným okamihom jej života. Vo chvíľach, keď privádza na svet nové stvorenie, potrebuje oporu milujúceho manžela viac ako kedykoľvek predtým.
mama s dietatkom_tsp78493712Kedysi bola otázka prítomnosti manžela pri pôrode značne diskutabilná. Názory sa rôznili i z pohľadu žien samotných. Na jednej strane prevládal názor, že mnohé by podporu partnera pri pôrode uvítali, iné boli zástancami „sólo“ pôrodu bez prítomnosti svojej polovičky. V dnešnej dobe „spoločný pôrod“ býva bežnou záležitosťou. Partner sa dokonca môže zúčastňovať i prípravného kurzu pre tehotné „mamičky“, ktorý je výbornou predprípravou na pôrod samotný.

Už samotný fakt, že je manžel telom i duchom prítomný a intenzívne sa zúčastňuje pôrodu, zaručuje rodičke pocit istoty a maximálnu podporu. Ženy, ktoré rodili, vedia o čom je reč. Vzrušujúce očakávanie, no zároveň obavy z prichádzajúceho pôrodu sú dostatočne zaťažkávajúcou skúškou pre organizmus i psychiku ženy. Úlohou manžela je upokojiť a dodať odvahu svojej manželke vo chvíľach, keď potrebuje vedieť, že nie je sama.

Počas prvej doby pôrodnej má byť nablízku, aby žena cítila, že je pri nej. Veľké emocionálne vypätie môže spôsobiť, že je rozladená, podráždená, priam hysterická. Ale nie je sama. Manžel je pri nej a tak ju upokojí a utíši. Pripomína jej uvoľňovacie a dýchacie cvičenia, ktoré boli súčasťou výuky prípravného kurzu. Stupňujúcimi sa bolesťami žena potrebuje o to viac cítiť niečiu ruku, pomoc, oporu. Jemná masáž v oblasti chrbta, dotyky, či obyčajné zotretie potu z čela - to všetko je v danom okamihu dôležité. Prítomnosť partnera zabezpečuje i lepší kontakt a komunikáciu medzi personálom a rodičkou. Prevláda dokonca názor, že ak je manžel pri pôrode, personál je ústretovejší.

I v druhej fáze rovnako ako v prvej je pomoc parntera priam vítaná. Môže pomôcť partnerke relaxovať medzi jednotlivými sťahmi a naďalej ju povzbudzuje a podporuje. A chvíľa, keď dieťatko prichádza na svet, je skutočne jedinečná. Rovnako pre matku ako i pre otca. Nebola by škoda, ak by otec pri tom nebol? Možno sa slabšie nátury boja práve momentu, keď dieťatko prichádza pôrodnými kanálmi na svet alebo samotného pohľadu na krv, či fyzickú bolesť manželky. Odvaha je však vždy väčšia ako strach. A preto netreba sa báť.

Keď je dieťatko na svete, ubiehajú prvé vzácne minúty „nového človeka“. Radosť otca i mamky je o to väčšia, keď sa môžu tešiť spolu. I keď žena potrebuje čas na zotavenie, prítomnosť manžela neustále vníma. V prípade, že dieťa je po pôrode umiestnené pri matke /rooming/, chvíle spoločného šťastia sa znásobujú. I tu je manžel „naporúdzi“. Veď ako vraví staré príslovie: “Kolíska hýbe svetom“. Nuž ale na to, aby bola kolíska, musí byť najprv otec a mama.

autor: Bibiána Želisková



line

Diskusia


forum 19.03.2008: admin, Diskusia k článku "Prítomnosť manžela pri pôrode"
rightend