startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Novorodenecké infekcie - II. časť

line

zdravie




print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Väčšina novorodencov prichádza na svet celkom zdravá. Napriek tomu sa krátko po narodení môžu u niektorých prejaviť zdravotné ťažkosti, ktoré si vyžadujú testovanie a špecifickú liečbu. V období, keď sa imunitný systém ešte tvorí, je organizmus k určitým typom infekcie náchylnejší ako v neskoršom detskom veku.

dieta s mamou_tsp77005218Sepsa

Je vážnou novorodeneckou infekciou, ktorej zdrojom sú rovnako baktérie v tele matky ako aj baktérie, vírusy, huby či parazity z prostredia po pôrode. Symptómy tohto detského ochorenia sú, rovnako ako v predchádzajúcom prípade, odlišné prípad od prípadu.

Zápal očných spojiviek

U niektorých novorodencov sa môže po narodení objaviť začervenanie očnej spojivky, ružovkastej blany, ktorá vypĺňa priestor medzi viečkom, očnou guľou a očnou dutinou. Zápal spojivky môže mať bakteriálny alebo vírusový pôvod a často býva sprevádzaný výtokom.

Kvasinková infekcia

Je popôrodnou infekciou s podobnými príznakmi ako plienková vyrážka. Rovnako sa však môže vyskytnúť aj v ústach, hrdle alebo na vnútornej strane líc novorodenca. Kvasinková infekcia sa lieči sériou antibiotík.

Vrodené infekcie

Medzi vrodené infekcie prenášané z matky na dieťa ďalej patria rubeola, ovčie kiahne, osýpky, herpes alebo toxoplazmóza, ktorá býva najčastejšou príčinou straty sluchu v ranom detstve.

Nie každá novorodenecká infekcia, ktorej nositeľom je organizmus matky, sa musí zákonite preniesť na novorodenca. Prepuknutie infekcie sa tiež nemusí vždy prejavovať uvedenými symptómami. Novorodenecké infekcie predstavujú veľké zdravotné riziko predovšetkým v prvom trimestri tehotenstva. Ich priebeh v neskoršom období je menej rizikový, aj keď môže byť sprevádzaný rastovými a vývinovými poruchami.

Najúčinnejšou prevenciou prenosu novorodeneckých infekcií na plod je včasná antibiotická alebo antivírusová liečba matky, preventívne očkovanie matky pred počatím (rubeola, kiahne, osýpky). Nezanedbateľnou nie je ani dôsledná osobná hygiena a dodržiavanie zásad bezpečného pohlavného styku, dôkladné umývanie a tepelná úprava potravín, či zmena prostredia v prípade, že žena pred počatím pracovala, alebo bývala v prostredí s vysokým rizikom vzniku infekcie.

spracoval: M. P.



line

Diskusia


forum 24.04.2009: admin, Diskusia k článku "Novorodenecké infekcie - II. časť"
rightend