startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Nedonosené dieťa

line

bábätká




print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Za nedonosené sa pokladajú deti, ktoré sa narodili pred skončením 28. týždňa. Určenie nedonoseného dieťaťa podľa časových údajov je však dosť nepresné. Niekedy sa deti narodia skôr, ako sa predpokladá a predsa sú donosené. Naopak, deti narodené načas, môžu mať príznaky nedonosenosti. Je to preto, že výpočet podľa prvého dňa poslednej menštruácie nebýva presný, ale aj preto, že čas dozrievania je u každého dieťaťa individuálny.
dieta v inkubatoreTakisto nemožno presne určiť nedonosenosť podľa telesnej váhy dieťaťa. Nie všetky deti s nižšou váhou ako 2500 g sú nedonosené a naopak, i deti s vyššou váhou môžu mať príznaky nedonosenosti. Nedonosené dieťa je dlhé 36 - 47 cm. Váži asi 1200 až 2500 g. V zriedkavých prípadoch sa narodia deti, ktoré vážia len 1 kg, ba i menej.

Pokožka nedonoseného dieťatka je červená a vráskavá, pretože podkožné väzivo obsahuje málo tuku. Pomerne veľká hlava je mäkká a je celá zarastená jemnými chĺpkami. Pupček je nízko nad lonovou sponou a nie uprostred bruška ako to býva pri donosených deťoch. Nechty ešte neprerástli končeky prstov. Chlapcom zase semeníky nezostúpili do mieška. Dievčatá majú roztvorenú štrbinu ohanbia a malé pysky ohanbia sú úplne zakryté veľkými pyskami. Dieťa už trošku pohybuje končatinami, ale nekričí, len slabúčko mrká a inak neprestajne spí.

Nedonosené dieťa má nízku telesnú teplotu, ktorá je najviac 35 °C, kým donosené dieťa má 37 °C. Našli sa i deti s nižšou teplotou, len 30 °C. To preto, lebo telíčko má veľký povrch, z ktorého sa ustavičným vyparovaním stráca veľa tepla, pričom koža nemá tukovú izoláciu a nechráni pred veľkými teplotnými stratami. K tomu pristupuje slabo vyvinuté svalstvo a nedostatok potravy. Pôvodná príčina je v tom, že sa doposiaľ nevyvinulo mozgové ústredie, regulujúce telesnú teplotu. Preto dieťa ľahko stráca teplo a pri umelom ohrievaní sa ľahko prehreje a dostane horúčku. Dieťa nemôže znížiť teplotu potením, petože túto možnosť dosiaľ nemá a krvný obeh je nedostatočný. Teplota dieťaťa teda úplne závisí od jeho prostredia.

Ošetrovanie nedonoseného dieťaťa po narodení

Nedonosené dieťa sa po pôrode ošetruje na špeciálnom oddelení pre nedonosené deti. Dieťa je nutné neustále pozorovať. Je umiestnené v inkubátore, kde sa sleduje dýchanie. Kŕmenie je ťažké, nakoľko dieťa nemá vyvinutý sací reflex. Takéto dieťa potrebuje potravu oveľa častejšie, pravda v malých dávkach. Najčastejšie to rieši tenučká sonda zavedená cez nos do žalúdka, ktorou dieťa dostáva síce malé množstvo potravy, ale pravidelne.

Vývoj nedonoseného dieťaťa

Pri dobrej starostlivosti na oddelení pre nedonosené deti sa vývoj upravuje veľmi rýchlo, pravdaže s individuálnymi odchýlkami. Ťažko s istotou povedať ako dlho bude potrebné dieťa v inkubátore ponechať. Niektoré dieťa doženie vývoj, ktorý mu chýbal v maternici o niekoľko týždňov, inému to trvá dlhšie.

Po prepustení z nemocnice musia rodičia dbať na pokyny lekára, pretože vývoj nedonoseného dieťaťa je trochu odlišný. Lekár vopred upozorní rodičov na všetky odchýlky. Dieťa zdvojnásobí svoju váhu v 3. - 4. mesiaci (normálne dieťa v 5. mesiaci) a strojnásobí v 6. mesiaci. Normálne dieťa strojnásobí svoju váhu až na konci 1. roku. Výživa sa bude odlišovať podľa potreby dieťaťa. V tejto oblasti je potrebná úzka spolupráca s detským lekárom.

Dieťa sa ešte stále málo pohybuje, preto musíme každých osem hodín meniť jeho polohu. Opatrujeme ho vo väčšej teplote ako máva normálne vyvinuté dieťa. Ale i popri tom dbáme na dôkladné vetranie. Za zvyčajných okolností má teplota miestnosti hodnotu 22 °C, u nedonosených detí je potrebné, aby jej hodnota bola 25 °C. Prvé týždne a mesiace sú pre dieťa i ostatných členov rodiny namáhavé a plné napätia. Odmena však príde rýchlo. Väčšina týchto detí sa o krátky čas neodlišuje od normálnych detí.

detsky plac_03Neskorší vývoj nedonoseného dieťaťa

Predčasný pôrod je pre dieťa vždy istým rizikom a veľmi záleží na vitalite dieťaťa, ako sa s týmto nedostatkom vie vyrovnať. Z praxe poznáme prípady, keď ťažko nedonosené dieťa, narodené po necelých siedmich mesiacoch ťarchavosti, s nízkou pôrodnou váhou (niečo vyše 1000 g), vyrástlo v silné dieťa, zatiaľ čo málo nedonosené dieťa ostalo poškodené.

Aby sa vývoj normalizoval, nesmie sa vážnejšie poškodiť centrálna nervová sústava, pretože práve ona ovláda a riadi základné a životne dôležité procesy ako je sanie, vylučovanie, regulácia tepla a možnosť pohybu.

Ak teda nenastalo závažné poškodenie mozgových tkanív, má nedonosené dieťa pri dnešnej vysoko vyvinutej starostlivosti všetky predpoklady normálneho vývoja. Pochopiteľne tieto deti nemôžeme porovnávať s donosenými deťmi prvých dvanásť mesiacov. Každé dieťa je iné, tým skôr sa preto uplatní individuálny vývoj u nedonosených detí. Sú stále pod kontrolou detského lekára, ktorý v prípade potreby pošle vaše dieťatko na odborné vyšetrenie. Dodržiavajte presné pokyny o výžive.

Ak vám detský lekár alebo neurológ odporúča, aby ste s dieťaťom cvičili, potom naozaj cvičte, nebojte sa, že by mu to mohlo ublížiť. Nezabudnite, že nedonosené dieťa potrebuje viac spánku ako donosené. Udržujte maximálnu čistotu nielen pri príprave jedla, ale aj osobnú čistotu. Pokožka nedonoseného dieťaťa je totiž veľmi citlivá, náchylná na spareniny, preto ho nenechávajte v mokrých alebo špinavých plienkach. Spareniny dieťa bolia, svrbia a rušia jeho spánok, ktorý je preň životne dôležitý.

spracovala: Bibiána Želisková



line

Diskusia


forum 11.03.2008: admin, Diskusia k článku "Nedonosené dieťa"
rightend