startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk

Syndróm náhleho úmrtia v detstve

line

batoľatá




print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Nedostatok odpovedí aj napriek rozsiahlemu výskumu je hlavnou príčinou, prečo tento fenomén budí toľko strachu. Syndróm náhleho úmrtia v detstve (SIDS) patrí k hlavným príčinám úmrtnosti novorodencov do jedného roka.
Dieta v naruciVäčšina chorôb je diagnostikovaná na základe vopred známych príznakov, no pri syndróme náhlej smrti novorodenca je postup práve opačný a to vylúčením všetkých možných príčin úmrtia vrátane rodinnej anamnézy a vplyvov prostredia. To pomôže vylúčiť nehody, cudzie zavinenie a možné nediagnostikované choroby srdca alebo poruchy metabolizmu.

Pri posudzovaní najväčších rizík, ktoré v súvislosti s uvedeným syndrómom deťom hrozia, sa málokedy dá uviesť len jedna príčina. K náhlej smrti novorodenca obyčajne vedie kombinácia niekoľkých faktorov.

Náhle úmrtie novorodenca nastáva obyčajne v druhom až štvrtom mesiaci po narodení často za chladného počasia. Riziko, že novorodenec podľahne smrteľnému syndrómu je u detí afro-amerického pôvodu až dvojnásobné a u detí Kaukazu naopak o polovicu menšie ako u bežnej belošskej populácie. Častejšie sa stávajú obeťami chlapci ako dievčatá.

Medzi ďalšie rizikové faktory patria:
  • fajčenie, pitie alkoholu alebo užívanie návykových látok počas tehotenstva,
  • zanedbaná predpôrodná starostlivosť,
  • predčasný pôrod, alebo nízka pôrodná váha novorodenca,
  • vystavenie novorodenca cigaretovému dymu,
  • celkové prehriatie organizmu,
  • spánok novorodenca na bruchu.
detsky spanokSpánok na bruchu patrí k najvýraznejším z rizikových faktorov SIDS Niekoľko nezávislých štúdií dokázalo vyšie percento úmrtnosti u novorodencov spiacich na bruchu ako u tých, ktorí spávajú na chrbte, prípadne na boku. Pri spánku na bruchu môže teoreticky dôsjsť k neprimeranému tlaku na sánku dieťaťa, čím sa vytvorí prekážka pre rovnomerné dýchanie. Rovnako sa v tejto spánkovej polohe zvyšuje pravdepodobnosť znova vdýchnutia vydýchnutého vzduchu, pri ktorom sa pľúca dieťaťa môžu naplniť oxidom uhličitým.

Cesty, ktorými môžte znížiť riziko náhleho úmrtia v detstve sú:
  • Novorodenca ukladajte na pevný matrac, nikdy nie na podušku, paplón alebo vankúš. Postieľku nevystieľajte mäkkým prestieradlom, nedávajte do nej plyšové hračky alebo vankúšom, do ktorého by dieťa mohlo zaboriť tvár.
  • Na noc dieťa príliš neobliekajte. V miestnosti kde dieťa spí, udržiavajte teplotu, ktorá by bola prijemná pre dospelého v košeli s krátkym rukávom. Prikrývka by dieťaťu mala siahať maximálne k pleciam.
  • Nezanedbávajte pravidelné lekárske prehliadky po pôrode.
  • Ak tomu nič nebráni, doprajte dieťaťu dojčenie. Materinské mlieko obsahuje nenahraditeľné látky, ktoré môžu riziko úmrtia v detstve výrazne znížiť.
  • Ak má dieťa rado pri zaspávaní cumlík, neodopierajte mu ho.

autor: M. P.



Články na tomto portáli majú charakter všeobecnej informácie. Ich cieľom nie je nahrádzať odborné zdravotné vyšetrenie a starostlivosť. Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za následky spôsobené diagnostikou alebo liečbou výlučne na ich základe bez predchádzajúcej konzultácie s kvalifikovaným odborníkom.


line

Diskusia


forum 21.11.2006: admin, Diskusia k článku "Syndróm náhleho úmrtia v detstve"