startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Materské znamienka - dôvod na obavu?

line

zdravie




print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Vyskytujú sa u detí rovnako ako u dospelých. Sú bledohnedo až čiernohnedo sfarbené, majú hladký alebo hrboľatý povrch, niekedy vyčnievajú nad povrch kože – materské znamienka. Ich vznik je podmienený dedične. Treba sa ich obávať?
materiske znamienka_tsp78248991Materské znamienko je bledohnedá až tmavohnedá škvrna na koži. Často býva vrodená, niekedy sa vyvíja aj počas života, zvyčajne však v madosti. Veľkosť materského znamienka býva rôzna. Niektoré znamienka ležia v úrovni okolitej kože, iné sú nad ňou vyvýšené. Povrch je hladký, alebo bradavicový s prípadným ochlpením.

Znamienko - nahromadenie pigmentových buniek

V koži materských znamienok sú zoskupené tzv. névové bunky, ktoré tvoria pigment. V niektorých prípadoch je toto nahromadenie pigmentových buniek dedičné.

Materské znamienko - chyba krásy?

Materské znamienko nie je žiadnou chorobou, skôr malou chybou na kráse. Ak vám táto pigmentácia prekáža, môžete si dať znamienko po konzultácii s odborným lekárom operatívne odstrániť. Zákrok sa vykonáva na kozmetickej chirurgii a robí sa s miestnym znecitlivením. Pobyt v nemocnici však nie je nutný. Treba rátať s tým, že po odstránení znamienok ostavajú na koži jazvy.

Čo môžete urobiť sami

Ak vám materské znamienko na akomkoľvek mieste prekáža, v žiadnom prípade sa ho nepokúšajte odstraňovať sami. Všetko konzultujte s lekárom. Znamienka treba pravidelne kontrolovať.

Kedy navštíviť lekára?

Materské znamienko, ktoré sa dlhodobo nemení, je dôvodom na návštevu lekára len vtedy, keď vám prekáža z kozmetických dôvodov. Ak však v dospelosti vznikajú nové znamienka, mali by ste ich pre istotu ukázať lekárovi. Nasledujúce signály by mali byť vždy dôvodom na návštevu ordinácie:
  • materské znamienko sa zväčšuje,
  • tvoria sa na ňom bradavicovité výrastky,
  • mení farbu - najmä ak tmavne, treba ísť hneď k lekárovi,
  • tvorí sa okolo neho červený lem,
  • znamienko svrbí, mokvá, bolí, prípadne dôjde k jeho poraneniu.

Čo urobí lekár

Pri podozrení na zhubné zvrhnutie materského znamienka (melanóm), vyreže lekár podozrivý útvar aj s okolitým tkanivom. V laboratóriu odobraté tkanivo vyšetria a potvrdia alebo vylúčia prítomnosť rakovinových buniek alebo ich predrakovinových štádií. Pre istotu sa robia vyšetrenia všetkých odstraňovaných znamienok.

Existujú varovné signály, ktoré môžu upozorniť na zhubné zvrhnutie névu. Ak materské znamienko rastie, tmavne, zapáli sa, alebo okolie znamienka silno svrbí či vyteká z neho tekutina, treba bezpodmienečne vyhľadať lekára. Pri obyčajnom materskom znamienku je nebezpečenstvo nádorového zvrhnutia minimálne. Nie je preto nutné odstraňovať ich len zo strachu. Ak sa znamienka vyskytujú na miestach, kde sú vystavované tlaku alebo opakovanému zraneniu (napr. u žien ramienkami spodnej bielizne), je nutné zvážiť ich odstránenie.

Detské znamienka

Detské znamienka pokryté srsťou nie sú úplne bezpečné. Asi 20 percent z nich by sa mohlo zvrhnúť. Preto by ich rodičia mali pravidelne kontrolovať a aj pri najmenšej zmene kontaktovať lekára. Vznik materských znamienok je podmienený dedične a preto sa mu nedá predchádzať.

spracovala: Bibiána Želisková



line

Diskusia


forum 17.04.2008: admin, Diskusia k článku "Materské znamienka - dôvod na obavu?"
rightend