startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk

Kde sa vzal veľkonočný zajačik

line

zaujímavosti




print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Pre kresťanov na celom svete sú veľkonočné sviatky pripomenutím si smrti a zmřtvychvstania Ježiša Krista. Mnohé veľkonočné symboly a zvyky však pochádzajú ešte z čias pred všeobecným rozšírením kresťanstva. Možno sa Vás deti už opýtali odkiaľ prišiel veľkonočný zajačik a Vy ste len bezradne pokrčili plecami. Dnes Vám a Vaším deťom ponúkame odpoveď.
velkonocny zajacikPodľa anglického cirkevného historika Bédu Ctihodného vďačí anglické pomenovanie vianočných sviatkov – Easter - za svoj pôvod anglosaskej bohyni jari Eostre (Ostare), ktorej bol pred príchodom kresťanstva na ostrovy zasvätený mesiac apríl (Eostremonat).

Jej spoločníkom sa stal vtáčik menom Lepus, ktorého zachránila pred zimou. Odmrzli mu však krídla, takže ho Ostara premenila na zajaca, aby ľahšie unikol lovcom a na dôvažok mu zostala schopnosť znášať rôznofarebné vajíčka. Ale jedného dňa Lepus svoju ochrankyňu nahneval a tá ho za trest premenila na súhvezdie zajaca a uložila ho k nohám lovca Orióna. Na zem sa mohol vrátiť len raz ročne, aby deťom zniesol pestrofarebné vajíčka.

Je celkom pravdepodobné, že keď okolo 2. storočia n. l. kresťanský misionári usilovali o obrátenie obyvateľov severnej Európy ku kresťanskej viere, všimli si, že čas osláv Veľkej noci sa zruba zhoduje s pohanskými sviatkami vítania jari, ktoré sú oslavou víťazstva života nad smrťou a tak do kresťanských osláv pribudli niektoré pohanské prvky.

V mnohých starovekých náboženstvách boli vajíčka symbolom nového života a slnka. V stredovekej Európe bolo počas pôstneho obdobia zakázané jesť vajíčka a tak sa v tomto období konzervovali, aby sa stali významnou súčasťou veľkonočného stola alebo darčekom pre deti či služobníctvo.

Farbenie veľkonočných vajíčok rôznymi technikami je už po stáročia uznávanou umeleckou zručnosťou. Nemeckí usadlíci, ktorí sa sústredili predovšetkým v štáte Pennsylvánia priniesli Novému svetu tradíciu hľadania veľkonočných vajíčok v záhrade, ktoré potom deti gúľajú z kopca. Tento rituál patrí aj ku každoročným veľkonočným oslavám v Bielom dome.

Známa je aj kolekcia veľkonočných vajíčok z dielne zlatníka Petra Carla Fabergého, ktoré medzi rokmi 1885 - 1917 zhotovil na žiadosť ruského cára Alexandra III. ako každoročné prekvapenie pre jeho manželku cárovnú Máriu Fjodorovnu. Každé z 57 vajíčok skrývalo vo vnútri nejaké prekvapenie a stalo sa symbolom bohatstva a luxusu ruskej aristokracie. V tradícii neskôr pokračoval aj Alexander II., kým jeho vládu neukončila boľševická revolúcia. V Rusku sa dodnes nachádza 21 týchto vzácnych klenotov.

autor: M. P.



line

Diskusia


forum 11.04.2007: admin, Diskusia k článku "Kde sa vzal veľkonočný zajačik"
rightend