startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Hurá do vodičky

line

bábätká




print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Večerný kúpeľ je pre dieťa zavŕšením dňa. Nielenže detské telíčko zbavuje nečistôt, je tiež prospešný a poskytuje dieťatku zábavu a uvoľnenie. Rovnako dôležité je i ranné umývanie, ktoré tvorí súčasť dennej hygieny. Nuž, hurá do vodičky.

kupanie_02_tsp77005247„Žiaden strach mami“

Väčšina mamičiek sa po príchode z pôrodnice obáva prvého kúpeľa. Novorodeniatko je "krehké" a zvlášť mamičky, ktoré majú prvé bábätko, pociťujú strach. Netreba sa báť. Prvým kúpeľom strach opadne a mamička postupne naberie zručnosť, ktorú pri kúpaní potrebuje. Kúpeľ sa tak stane "zábavou" nielen pre dieťa, ale i pre mamičku.

Umývam sa ráno i večer

Dieťatko je treba umývať denne. Moč, stolica i pot pokožku dráždia a tak sa stáva veľmi citlivou. Tiež zvyšky mlieka a neskôr i jedla majú svoj „špecifický“ zápach a preto je potrebné dennú hygienu dodržiavať. Pod dennou hygienou máme na mysli rannú, ale i večernú očistu. Nemusí ísť o celý proces večerného kúpania, nečistoty môžeme odstrániť i vlhkou handričkou či špongiou.

Keď vykukne slniečko

Ráno dieťatko umývame v teplej miestnosti vlažnou vodou. Do šiestich mesiacov umývame dieťaťu oči, uši, ústa a tvár odstatou prevarenou vodou. Varom sa vo vode ničia všetky baktérie. Po rannom umytí dieťatko oblečieme, aby nenachladlo. V prípade „veľkej potreby“ dieťatko dôkladne umyjeme. Kúpeme ho až večer, pred posledným (prípadne predposledným) dojčením. Po jedle sa umývanie neodporúča, dieťa ma mať vtedy pokoj. Novorodenca by ste mali kúpať každý deň, aby sme ho udržali v čistote.

Ideme sa kúpať

Zvyčajne si deti vodu rýchlo obľúbia. Ak má dieťa kúpeľ stanovený v určitú hodinu, večerné kúpanie sa stáva dôležitou súčasťou režimu dňa. Na večerné kúpanie si pripravíme vaničku (samozrejme čistú, bez špinavých okrajov po minulom kúpaní) a asi 5 - 10 litrov vody. V prvých mesiacoch by voda mala mať teplotu ľudského tela t. j. 36 - 37 °C, neskôr ju ochladzujeme na 33 °C i menej. Teplotu vody odskúšame ponorením lakťa do vaničky, skôr ako do nej dieťatko vložíme. Pri novorodencoch používame i podložku, ktorá nám kúpeľ uľahčí.

kupanie_03_tsp55877614Dieťatko by sme mali kúpať v detskej vaničke zhruba do šiestich mesiacov. S „veľkou vaňou“ ho zoznamujeme až neskôr. Kúpaniu venujeme dostatok času a pozornosti. Nikdy nenechávame dieťatko vo vani “samé“, ani v prípade, že už vie sedieť. Používame výlučne detskú kozmetiku. Svojim zložením a obsahom poskytuje dokonalú starostlivosť o detskú pokožku. Detský šampón, rovnako ako mydlo, nesmú dráždiť ani štípať. Po dôkladnom umytí dieťatko vyberieme a zľahka osušíme osuškou. V prípade suchej pokožky ošetrite detské telíčko telovým mliekom alebo olejčekom, taktiež z radu detskej kozmetiky. Kefou s jemnými štetinkami učešeme vlásky, poprípade ostriháme nechtíky a zľahka vyčistíme uši a noštek.

Ak sa kýpeť púpočnej šnúry ešte drží, venujeme mu pozornosť. Pozorné čistenie zabráni rozšíreniu infekcie a napomáha hojeniu. Po kúpaní je potrebné osušiť ho vatou. Ak odpadne, každodenné čistenie pupka sa stane súčasťou základnej hygieny dovtedy, kým sa nezahojí. Po kúpeli dieťatko oblečieme do čistých šiat a nachystáme na spanie. Vôni detského telíčka sa nič nevyrovná.

Ahoj vodička

Ak dieťa nenávidí vodu, je potrebné hľadať spôsob, ako ho s ňou skamarátiť. Ak je staršie, dovoľme mu, aby sa v nej čľapkalo, alebo vojdime do vane spolu s ním. Kúpeľ dieťaťu spríjemnime plávajúcimi hračkami, alebo penou do kúpeľa. V každom prípade kúpeľ by mal byť príjemným zážitkom nielen pre dieťa, ale i pre rodiča. Čľup-čľup!

spracovala: Bibiána Želisková



line

Diskusia


forum 11.04.2008: admin, Diskusia k článku "Hurá do vodičky"
rightend