startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Hnačka, zápcha, kolika

line

bábätká




print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Tráviaci trakt u kojencov a menších detí je častokrát v dôsledku anatomickej a funkčnej nezrelosti nadmieru zaťažovaný. Neprimeraná strava, či rôzne vírusové ochorenia spôsobujú zápchu, koliku či nadmerný odchod stolice, známy ako hnačka.

dieta na nocnikuZápcha

Väčšina detí má stolicu minimálne raz alebo viackrát denne. Sú však deti, ktoré majú stolicu normálnej konzistencie len raz za 36 - 48 hodín. Tu patria najmä deti, ktoré sú umelo živené. Materské mlieko totiž poskytuje dostatočnú ochranu pred zápchou, ktorá hrozí, ak stolica absentuje viac než 48 hodín.

Najčastejšou príčinou zápchy je nedostatočné množstvo stravy a tekutín. Preto je nutné poskytovať dieťaťu, počnúc novorodencom až po batoľa, dostatočné množstvo tekutín. Novorodencom možno na zvýšenie množstva tekutín podávať čaj, dojčatám v druhom polroku obohacujeme stravu väčším množstvom zeleniny a ovocia. Ak ťažkosti so zápchou pretrvávajú u dieťatka dlhší čas, prípadne sa v stolici objaví krv, je potrebné vyhľadať lekársku pomoc.

Kolika

U dojčiat sa pomerne často stretávame s kolikou. Tá je prevažne črevného pôvodu. Koliky najčastejšie postihujú dojčatá do troch mesiacov. Bolesť prichádza náhle a sprevádza ju hlasný plač. Môže trvať niekoľko hodín - bruško je nafúknuté a dieťa si k nemu priťahuje nožičky.

Niektoré deti majú väčšie sklony ku kolikám. Príčiny môžu súvisieť s hladom, ale i s množstvom prehltnutého vzduchu, ktorý sa počas kŕmenia dostal do čriev. Ťažkosti však môže vyvolať i nadmerný príjem potravy. Ako jeden z faktorov vyvolávajúcich koliku, je uvádzané nadmerné kvasenie v črevách z vysokého obsahu karbohydrátov (cukrov). Niekedy pomôže zvislá poloha, teplý obklad na bruško alebo ľahké cvičenie s nožičkami.

Hnačka

Hnačkou nazývame častý odchod stolice, ktorá má zmenenú konzistenciu (vodnatú alebo kašovitú). V detskom veku predstavuje hnačka hlavný príznak celej skupiny ochorení, vyvolaných rozmanitými príčinami. Hnačkami trpia deti najmä v lete. U novorodencov a dojčiat nie sú častejšie a redšie stolice niečim zvláštnym. Ak je však celkový stav dieťaťa dobrý, je spokojné a priberá, nie je dôvod znepokojovať sa. Najlepšou prevenciou pred hnačkou je pre dojča materské mlieko. Deti na umelej výžive sú na hnačky náchylnejšie.

Hnačku často sprevádza vracanie. Niekedy môže ustúpiť, alebo naopak nabrať na intenzite. U malých detí je to obzvlášť nebezpečné, pretože rýchlo strácajú tekutiny. Hlavnými príčinami hnačiek bývajú črevné infekcie, alebo ochorenie niektorého orgánu, či chyba v spôsobe stravovania. V poslednej dobe sú stále častejšími príčinami hnačiek vírusy. Spôsobujú asi polovicu hnačiek detí do dvoch rokov. Niekedy sú takéto hnačky sprevádzané nádchou a kašľom. Ak je zažívací trakt postihnutý hnačkou, je potrebné stratu tekutín nahradiť čajom, prípadne diétnou stravou.

spracovala: Bibiána Želisková



line

Diskusia


forum 27.04.2012: 3xmama, re: Diskusia k článku
forum 04.09.2008: admin, Diskusia k článku "Hnačka, zápcha, kolika"
rightend