startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk

Hádka v rodine

line

vzťahy




print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

V rodine sa vyskytnú situácie, keď dochádza medzi rodičmi k výmene názorov. Rozdielne stanoviská sa nie vždy riešia slušným a férovým spôsobom. Ak hádka zasiahne i deti, nikdy nevieme čo v nich spôsobí.
rozhadaniPre každé manželstvo je dôležité, aby sa partneri naučili vyjadriť svoj názor spôsobom, ktorý neublíži. Pri tomto „umení“ je nutné naučiť sa prijímať druhého s jeho odlišnosťami a špecifikami jeho povahy. Odlišnosti sa najzreteľnejšie ukazujú práve vtedy, keď dochádza ku konfliktom. Ak má byť vzťah k partnerovi živý a úprimný, ak sa má prehlbovať, konfliktom sa netreba vyhýbať.

Umenie diskusie

Diskusia medzi manželmi sa častokrát zvrháva na ostrú výmenu názorov. Každý reaguje ináč. Jeden sa najradšej každému sporu vyhne, druhý sa snaží za každú cenu o kompromis, tretí sa rád prispôsobuje. Typ víťaza sa snaží vždy a všade presadiť svoju mienku. A sú ľudia, ktorí sa snažia vyriešiť každý problém okamžite. To, aká reakcia je správna, záleží od situácie a charakterových typov rodičov.

Ak ku hádke dôjde

K hádkam by nemalo dochádzať pred deťmi. Deti pričasto vystavované hádkam sú citovo oslabené a neodnášajú si najlepší príklad do života. Ak sa deti úmyselne alebo nechtiac stali svedkami rodičovského sporu, ktorý nemal práve najkrajší priebeh, mali by byť aj svedkami rodičovského zmierenia, pretože ak boli svedkami hádky, častokrát si robia starosti: „Otecko mamičku neľúbi? Čo ak sa rozvedú?„ Po každej hádke by sa mali rodičia deťom ospravedlniť: „Mrzí nás, že ste videli ako sa hádame. Už je to v poriadku.“ Pri hádke rodičov môže mať dieťa pocit, že musí držať stranu jednému z nich, najmä ak sa ho rodič snaží získať na svoju stranu. Dieťa potrebuje a má rado oboch rodičov. Hádkou sa dostáva do stresovej situácie, ktorá mu vôbec neprospieva.

Hádka bez svedkov

Snažte sa, aby ste osobné pripomienky alebo výčitky voči svojmu partnerovi nehovorili pred deťmi. Ani metódy výchovy pred nimi neriešte. Pred deťmi musíte vystupovať jednotne a nie viesť spor o tom, čí názor na výchovu je správny.

Najčastejšie spory rodičov

par v obyvackeMedzi najdiskutabilnejšie patria otázky týkajúce sa trestu detí. Priestorom pre výhrady sú tiež nikdy nekončiace diskusie o tom, komu čo prislúcha a teda aké sú jeho kompetencie a s tým súvisiace rozdelenie úloh. Spornou otázkou býva i využívanie voľného času. A k tomu všetkému sa pridružuje vplyv rodiny, v ktorej každý z rodičov vyrastal.

Pár rád na záver:
  • nevyhýbajte sa sporom a hádkam,
  • nebudujte si žiadne citové hrádze,
  • vyjadrite svoje city,
  • voľte vhodný čas a miesto na to, aby ste si s partnerom pohovorili o vašom konflikte,
  • zamerajte sa na problém a neriešte súčasne s ním i iné otázky,
  • neodbočujte od témy,
  • svoju kritiku doplňajte návrhmi riešenia problému,
  • nezvyknite si používať, alebo obmedzte výraz „nikdy“ a „vždy“,
  • kritizujte, ale nerobte si posmech,
  • priznajte si svoju chybu a naučte sa mlčať, aj keď si myslíte, že máte pravdu.
Ak je snaha na oboch stranách, neexistuje konflikt, ktorý by sa nedal vyriešiť.

spracovala: Bibiána Želisková



line

Diskusia


forum 12.06.2008: admin, Diskusia k článku "Hádka v rodine"
rightend