startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Dojčenie - ako na to

line

bábätká




print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Úspešné dojčenie je výsledkom trpezlivosti, tréningu a správnej polohy. Aj keď je dojčenie v prvom rade prirodzený spôsob výživy pre vaše dieťa, "ako na to" sa musíte učiť spoločne. V nasledujúcom článku nájdete niekoľko tipov ako urobiť chvíle kŕmenia čo najpríjemnejšie pre seba aj svoje dieťa.
dojcenie1. Určite si pravidelný čas - Dojčenie ponúka jedinečnú príležitosť ako si vytvoriť pevný vzťah s dieťaťom. Väčšina mamičiek potrebuje pre tento čas pokojné prostredie. Nájdite si čas a miesto, ktoré vám najviac vyhovuje. Určite máte obľúbené kreslo alebo stoličku, ku ktorej by nemali chýbať:
  • dojčenský vankúš na pridržanie dieťaťa,
  • dojčenská stolička pod nohy, ktorá úľaví namáhanému chrbtu,
  • veľký pohár vody alebo malé občerstvenie.
2. Nájdite si vyhovujúcu polohu - Vaše prvé dojčenské pokusy by mali byť opatrné a pokojné. Nečakajte, že sa stanete preborníčkou v dojčení do troch dní, nebojte sa klásť otázky u svojho lekára, odbornej asistentky alebo skúsenejšej mamičky v poradni.

Vyskúšajte niektorú z nasledujúcich dojčenských pozícií a natrénujte si tú, ktorá vám najviac vyhovuje:

Pozícia "kolíska" - V upriamenom sede si položte dieťa na pravý bok krížom cez vaše kolená, tvárou k vám. Ohnutým ramenom mu podoprite hlavičku a druhou rukou podopierajte chrbát a zadoček. Posuňte hlavičku dieťatka smerom k svojej hrudi podopierajúc svoj prsník palcom, jemne prejdite dieťatku bradavkou po tvári aby si ju vedelo nahmatať a dať sa do jedla.

Pozícia "skrížená kolíska" - Poloha dieťaťa je podobná ako v predchádzajúcej pozícii, iba hlavičku dieťaťa podopierate opačnou rukou. To vám umožňuje pohodlnejšiu manipuláciu s dieťaťom v priebehu kŕmenia.

Poloha "futbalista" - Predstavte si futbalistu ako pod pazuchou nesie loptu. Podobne "vezmite pod krídlo“ aj svoje dieťa, hlavičku a krk podopierajte rukou a nožičky nechajte smerovať dozadu. Rameno si pri tejto polohe môžete upevniť vankúšom. Táto poloha je vhodná pre mamičky s veľkými prsníkmi alebo po pôrode „cisárskym rezom“. Rovnako vyhovuje všetkým bábätkám, ktoré sa v inej pozícii nevedia dostatočne pevne prisať k bradavke a jej okoliu a mamičkám s dvojičkami umožňuje kojiť obe deti súčasne.

Pozícia "na boku" - Táto pozícia by sa dala opísať aj ako "napi sa a pospi si". Pomáha dieťaťu správne si chytiť prsník v prvých dňoch dojčenia a je ďalšou alternatívou pre mamičky po „cisárskom reze.“ Ľahnite si na bok k dieťatku, ktoré tiež leží na boku. Použite ruku pod sebou na podoprenie dieťatka a jeho pridržanie čo najnižšie a druhou si ho pridržte bližšie. Keď sa dieťa prisaje, môžete si voľnou rukou podoprieť hlavu.

3. Bradavkou sa zľahka dotknite spodnej pery bábätka

4. Presvedčte sa, že je dieťa dostatočne prisaté k prsnej bradavke a jej okoliu - Dieťa by pri dojčení malo mať v puse približne 2,5 cm prsnej bradavky s okolím. Tomuto kroku sa hovorí aj „uchopenie“ a dieťa sa pri nej snaží dostať bradavku viac dozadu a nedržať ju len na perách, čo môže spôsobiť podráždenie bradavky. Pri prisatí treba dbať na to, aby dieťa voľne dýchalo nosom. Ak mu v tom prekáža prsník jemne ho pritlačte prstami, aby ste vytvorili vzduchovú kapsu.

5. Naučte sa ako dieťa správne „odstaviť“ od bradavky - Ak chcete prerušiť sací reflex položte jemne ukazovák medzi hornú a dolnú peru bábätka a otvorte mu ústa. (Nezabudnite na krátke nechty, aby ste dieťa náhodou nepoškrabali)

6. Alternatívne dojčenské pozície - Ak máte podráždené bradavky, alebo malé „hrudky“ v prsníkoch spôsobené naťahovaním mliečnych žliaz môžete jednotlivé polohy striedať, alebo vyskúšať nové. To pomôže mliečnym žľazám k dobrej priepustnosti a vážnu dieťatku zabráni v jednostrannom zaťažovaní bradaviek pri kojení.

autor: M. P.



Články na tomto portáli majú charakter všeobecnej informácie. Ich cieľom nie je nahrádzať odborné zdravotné vyšetrenie a starostlivosť. Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za následky spôsobené diagnostikou alebo liečbou výlučne na ich základe bez predchádzajúcej konzultácie s kvalifikovaným odborníkom.



line

Diskusia


forum 03.10.2006: snipi, Dojčenie, nie je to iba tak...
forum 02.10.2006: admin, Diskusia k článku "Dojčenie - ako na to"
rightend