startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk

Deti a základy slušného správania

line

výchova




print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Vštepovanie správnych návykov a spoločenského správania je dlhodobý proces. Vyžaduje si veľkú dávku trpezlivosti a realistický pohľad na schopnosti dieťaťa v jednotlivých obdobiach fyzického aj duševného vývoja. Úsilie a čas strávený trpezlivou výchovou sa však rodičom zúročí vždy, keď počujú kúzelné slovko „ďakujem“.
deti v skolkeBatoľatá už od 18. mesiaca života začínajú chápať jednoduché pravidlá. Aj keď nerozumejú všetkému čo od nich rodičia vyžadujú, už toto obdobie dáva príležitosť uvádzať pravidlá správania sa do praxe.

Základom ohľaduplného správania sa je ohľaduplnosť k pocitom druhých. Vysvetlite dieťaťu na praktickom príklade, že ak pomôže mamičke na pieskovisku nájsť stratené kľúče, poteší to rovnako mamičku ako i jeho. Okrem toho môžete dieťa upozorniť na úslužnosť. Keď deti počujú o slušnom správaní a vnímajú jeho praktické príklady, osvoja si ho aj bez hlbšieho porozumenia.

Deti v predškolskom veku už majú lepšiu pamäť, lepšiu sebakontrolu, čo im umožňuje viac sa naučiť a získavať správne návyky. Medzi najúčinnejšie prostriedky výchovy v tomto období patrí včasný zákrok - ak dieťa vezme inému dieťaťu hračku, je čas zasiahnuť a dať včas do poriadku celú situáciu hneď na mieste. Naučme deti, že každé neprimerané správanie má svoje následky. Rovnako treba dieťa privykať na to, že svet sa netočí len okolo neho a nie vždy môže mať všetko, po čom túži.

Pri výchove môžete použiť ako pozitívny či naopak negatívny model správania sa aj postavičky z obľúbených detských príbehov. Povedzme, že sa dieťa nechce za niečo ospravedlniť. Pripomeňme mu nejaký známy výjav z rozprávky, ktorý je možné na danú situáciu aplikovať.

Nezabudnite dieťa pochváliť vždy, keď dosiahne hoci len malý pokrok. Pochvalou dieťa rastie. Veľa trojročných detí tiež už dokáže poprosiť či poďakovať.

Hra „akože“ je ďalšou cestou, ako dieťa nenásilne naviesť k ohľaduplnému správaniu. Napr. hra na imaginárne posedenie pri čaji môže byť pre dieťa vynikajúcim prostriedkom osvojenia si pravidiel správneho stolovania a etikety zároveň (obrúsok na kolenách, spoločný začiatok jedla....).

Mama s dcerou_tsp152050412Čím sú deti staršie, tým viac si dokážu osvojiť najrôznejšie návyky, s ktorými sa potom radi pochvália v rodine aj mimo nej. Vynikajúcim prostriedkom pre osvojovanie si základných návykov je predškolské zariadenie. Taktiež v škole sa dieťa veľa naučí - pozorne načúvať, nevyrušovať, pracovať vo dvojici, či hlásiť sa, ak chce niečo povedať.

So všetkými týmito návykmi mu môžete pomôcť, ak budete spoločne hovoriť o očakávaniach. Spoločne so zlepšovaním rečových schopností vášho dieťaťa môžete hovoriť viac o tom, čo od neho očakávate a zároveň sa dozvedieť, čo je pre vaše dieťa ťažké.

Je potrebné tiež stanoviť hranice. Ak dieťa nedokáže po jedle obsedieť hoci ostatní ešte nedojedli, môže vstať od stola, ale nemalo by odchádzať z kuchyne.

Aj keď je lákavé povedať dieťaťu, že jeho nelichotivý názor na vaše nové šaty sa vás v malej miere dotkol, je lepšie vyhnúť sa citovému vydieraniu a baviť sa o detskej poznámke vo vecnej rovine. Povedzme jednoducho, že takýmto tónom sa s rodičmi nerozpráva.

Vo všetkých situáciách však majte na pamäti, že deti sa značne líšia povahovými črtami i temperamentom. A preto pri výchove buďte citliví na potreby svojho dieťaťa, aby dostatočne cítilo, že je ľúbené. Tak bude lepšie prijímať to, čo sa mu snažíte od detstva vštepiť.

spracoval: M. P.



line

Diskusia


forum 07.08.2009: admin, Diskusia k článku "Deti a základy slušného správania"
rightend