startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk

Deti a vysoká stolička

line

výchova




print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Najvhodnejším časom, kedy dieťa prvýkrát posadiť do vysokej stoličky, je obdobie okolo šiesteho mesiaca života, prípadne neskôr. V dnešnom článku sa chceme venovať základným zásadám bezpečnosti pri používaní tejto špecifickej pomôcky, ktorá by mala byť súčasťou základnej výbavy malého človiečika.
vysoka detska stolickaVysoká stolička, ktorú pre svoje dieťa vyberiete, by mala spĺňať základné bezpečnostné požiadavky. V dnešnej dobe je na trhu veľké množstvo vysokokvalitného detského sortimentu, vrátene stoličiek od rôznych výrobcov. Výber je však ponechaný na vás. Pri výbere je potrebné prihliadať na celkovú konštrukciu a prevedenie stoličky, taktiež na materiál, ktorý bol použitý pri jej výrobe a v neposlednom rade i na praktickú stránku použiteľnosti.

Používanie stoličky umožní vám i vášmu dieťatku pohodlné kŕmenie a neskôr i postupné osvojovanie si stravovacích návykov privykaním na lyžičku a vidličku určenú pre deti. Treba však dať pozor, či je dieťa v stoličke dostatočne upevnené. Súčasťou vysokej stoličky by mali byť krížové remienky a sedací klin, ktoré dieťaťu zabránia „skĺznuť“ zo stoličky.

Vysoká stolička so širokou základňou je stabilnejšia a znemožňuje dieťaťu stoličku prevrhnúť pri neprestajnom „hojdaní sa“. Ak nemáte v byte dostatok miesta, mali by ste vysokú stoličku vždy postaviť tak, aby ste predišli jej prevráteniu.

Detské rúčky sú šikovné a zvedavosť nepozná hranice. Preto je potrebné umiestniť stoličku v dostatočnej vzdialenosti od servírovacieho stola, aby dieťa nesiahlo po obruse alebo tom, čo je na ňom.

Mnoho drobných úrazov sa stáva, keď si dieťa pritlačí prsty medzi rám servírovacej dosky alebo rám stoličky či zapínanie bezpečnostných remienkov. Takže pri manipulácii s týmito súčasťami vysokej stoličky buďte vždy citlivý a obozretní.

Malé deti zbožňujú rozhadzovanie jedla. Nevedome tak vytvárajú klzké povrchy, ktoré môžu byť dôvodom pokĺznutia. Preto je dobré naučiť sa upratať neporiadok hneď po jedle, alebo investovať do gumovej podložky, ktorá sa dá rýchlo upratať z cesty.

Zvyšky jedla sa zvyknú ukladať v rôznych škárach a v štrbinách vysokej stoličky a môžu sa stať zdrojom nákazy. Zvýšenú pozornosť treba venovať dôkladnému čisteniu po každom hlavnom jedle. Výhodou stoličiek je ľahko umývateľný materiál, ktorý nevyžaduje mimoriadnu starostlivosť.

Z času na čas treba na vysokej stoličke skontrolovať aj všetky úchyty či skrutky. Často totiž aj tie najpevnejšie spoje neodolajú vytrvalým nárazom a otrasom malých používateľov.

Väčšina stoličiek sa dá zložiť a preto nie je problém odložiť ju v prípade nepoužívania. A v prípade raňajok, obeda či večere umožní, že i ten najmladší člen rodiny má svoje miesto pri stole.

spracoval: M. P.



Články na tomto portáli majú charakter všeobecnej informácie. Ich cieľom nie je nahrádzať odborné zdravotné vyšetrenie a starostlivosť. Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za následky spôsobené diagnostikou alebo liečbou výlučne na ich základe bez predchádzajúcej konzultácie s kvalifikovaným odborníkom.



line

Diskusia


forum 21.11.2007: admin, Diskusia k článku "Deti a vysoká stolička"
rightend