startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Astma a alergická rinitída - I. časť

line

zdravie




print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

50 % pacientov, ktorí majú astmu, majú i príznaky alergickej rinitídy. Obe tieto ochorenia postihujú dýchacie ústrojenstvo. Astma sa vyskytuje v spodnej časti, t.j. v prieduškách a v pľúcach, zatiaľ čo alergická rinitída je ochorenie hornej časti, menovite nosnej dutiny a nosových dýchacích ciest.
astmaKaždé ochorenie výrazne ovplyvňuje každodenný život pacienta. Preto je dôležité vedieť o konkrétnom ochorení čo najviac - čo ho spôsobuje, aká liečba je vhodná i ako symptómi čo najúčinnejšie znižovať. V prípade astmy a alergickej rinitídy je podstatné napr. vedieť čo je najčastejším spúšťačom v domácom i vonkajšom prostredí. Čo však astma a alergická rinitída v skutočnosti je?

Astma

Astma je ochorenie, ktoré postihuje dýchacie cesty - malé trubice, ktoré privádzajú a odvádzajú vzduch z pľúc a do pľúc. Astma spôsobuje zúženie dolných dýchacích ciest, čím sťažuje voľný pohyb vzduchu. Zápal výstelky týchto dýchacích ciest môže byť príčinou zvýšenej tvorby hlienu, čo zhoršuje nepriechodnosť dýchacích ciest. Kašeľ, ku ktorému môže dôjsť, je pokus o uvoľnenie dýchacích ciest. Všetky tieto zmeny spôsobujú ťažkosti s dýchaním, až má človek niekedy pocit, že sa mu do pľúc nedostáva dostatok vzduchu.

Medzi príznaky astmy patrí kašeľ, dýchavica, sipot, ťažoba na hrudníku, zvýšená tvorba hlienu. U každého sa jej príznaky môžu prejavovať ináč, preto je v prípade ťažkostí nutné vyhľadať lekára.

Čo spôsobuje astmu

K vzniku astmy prispieva viacero faktorov: dedičnosť, zmeny spôsobu života (strava, životný štýl, hygiena, bývanie...), znečistenie životného prostredia, fajčenie (najmä počas gravidity), ťažké infekcie dýchacích ciest.

Astmatické príznaky však môžu mať množstvo alergických i nealergických spúšťačov. Medzi najčastejšie alergické spúšťače patria prachové roztoče v domácnosti, zvieracie alergény, plesne, pele. Tými nealergickými sú vírusy, studený vzduch, fyzická námaha, cigaretový dym. Obe formy spúšťačov môžu ovplyvniť astmu i jej celkový stav.

Alergická rinitída

Alergická rinitída je imunitná odpoveď alebo alergická reakcia vyvolaná niektorými alergénmi, ktoré sú pre väčšinu ľudí zvyčajne neškodné. U vnímavých ľudí sa po vdýchnutí peľu aktivuje imunitný systém, čo spôsobí uvoľnenie látok v organizme, čo môže byť príčinou najmä v nose a v nosovej dutine.
Medzi príznaky alergickej rinitídy patrí vodný sekrét z nosa, upchatý nos, kýchanie a svrbenie v nose.

Čo spôsobuje rinitídu
Rovnako ako u astmy, nie je známe čo ju spôsobuje a prečo sú niektorí ľudia na alergény citlivejší. Imunitný systém vnímavého človeka rozoznáva alergény ako cudzie a preto vytvára špeciálny druh protilátky. Následkom toho iné krvné bunky uvoľnia chemické látky (vrátane histamínu), ktoré spolu spôsobia príznaky alergickej reakcie.

Liečba

Liečba alergickej rinitídy a astmy závisí od stupňa jej závažnosti a od individuálnych príznakov. V prípade astmy sa používa záchranná (úľavová) a kontrolná (protizápalová) liečba. V prípade rinitídy sa užívajú antihistaminiká a rôzne preventívne lieky. Vhodnú liečbu v oboch prípadoch určí lekár. Preto je potrebné príznaky nepodceňovať a v oboch prípadoch pomoc odborníka vyhľadať.

spracovala: Bibiána Želisková



line

Diskusia


forum 14.12.2009: admin, Diskusia k článku "Astma a alergická rinitída - I. časť"