startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk

Ako prežiť oddych na lôžku

line

tehotenstvo a pôrod




print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Až doteraz vám tehotenstvo umožňovalo venovať sa takmer všetkým bežným činnostiam v domácnosti, dochádzať do práce, stretávať sa s priateľmi, ba dokonca trochu si aj zacvičiť. Jedného dňa, či už zo zdravotných dôvodov alebo len tak preventívne, túto idylku naruší povinný oddych na lôžku.
buduci rodicia_02_tsp101545692Aj keď sa niekomu môže zdať, že povinné ležanie je len časom sladkého ničnerobenia, nie je tomu vždy tak. Našťastie je veľa spôsobov ako si pobyt na lôžku spríjemniť. V poslednom trimestri tehotenstva môže byť viacero dôvodov, ktoré budúcu mamičku pripútajú na lôžko. Najčastejším dôvodom je ťažký priebeh prechádzajúceho tehotenstva, krvácanie, mimomaternicové tehotenstvo, vysoký tlak, falošné kontrakcie, ale i predčasný pôrod.

Aj prípade, že zdravotná anamnéza budúcej mamičky je v poriadku a neobjavujú sa pred pôrodom žiadne varovné signály, pokoj na lôžku každej mamičke prospeje.

Viacnásobné tehotenstvo môže byť tiež označené za vysoko rizikové a také, ktoré si vyžaduje trvalé pozorovanie najmä v prípade, ak mu predchádzal potrat, mŕtve narodenie či predčasný pôrod.

Každé tehotenstvo je jedinečné

Sú budúce mamičky, ktoré si poležia len krátko v rannej fáze tehotenstva, iné sa na lôžko dostanú tesne pred pôrodom. Niektoré sú však lekárskym odporučaním zostať na lôžku značne zaskočené.

Mamičky s vysokým krvným tlakom sú umiestnené na lôžko, aby sa obmedzila ich fyzická aj psychická záťaž. Pokoj na lôžku tak prispeje k zníženiu krvného tlaku, prípadne môže zastaviť krvácanie a upokojiť predčasné kontrakcie.

Niekedy môže lekár budúcej mamičke odporúčať „domáce ležanie“. V praxi to znamená, že pacientka smie chodiť a sedieť, ale mala by sa zdržiavať pohlavného styku, cvičenia a dvíhania ťažkých bremien.

Nech už je váš pokoj na lôžku akéhokoľvek druhu, v prípade, že potrvá dlhší čas, nemali by ste zabúdať na pravidelné rozcvičovanie nôh. Skôr ako zostanete na lôžku, mohli by vás zaujímať odpovede vášho ošetrujúceho lekára na nasledujúce otázky:
  • spanokSmiem počas ležania chodiť na toaletu?
  • Smiem si pripraviť jednoduché jedlo, vykonávať jednoduché každodenné práce v domácnosti?
  • Smiem sa počas oddychu na lôžku kúpať alebo sprchovať?
  • Aká odpočinková poloha je pre mňa najvhodnejšia?
  • Smiem počas oddychu pracovať z domu alebo riadiť auto?
  • Ako môžem počas oddychu na lôžku predísť preležaninám a udržiavať krvný obeh v dobrej kondícií?

Existuje veľa spôsobov ako si oddych na lôžku spestriť

Dodržujte denný režim. Aj keď musíte ležať, ráno môžete začať osobnou hygienou, prezliecť sa do čistého pyžama a niečo si naplánovať. Deň vám tak rýchlejšie zbehne a vy budete mať pocit, že každý deň niečo nové prináša.

Dožeňte čo sa dá

Keď sa dieťa vypýta na svet, nebudeme mať toľko času na kratochvíle, akými sú dopisovanie s priateľmi, čítanie obľúbených kníh či vysedávanie pri internete. Okrem týchto klasických aktivít môžeme aj vyhľadať nemocnicu a vhodného pôrodníka, spísať si pôrodný plán, poprípade písať si svoj „materinský“ denníček.
  • Skúste „zapátrať“ po svojich predkoch a zostavte svoj rodostrom. Môžete sa ním neskôr svojmu potomkovi pochváliť.
  • Vyhľadajte meno pre svoje dieťa, nechajte sa inšpirovať knihou alebo internetom.
  • Prezrite si svoje fotoalbumy.
  • Prečítajte si noviny, časopisy, nejaký román, zbierku veršov alebo hoci aj obľúbenú rozprávku z detstva.
  • Pozrite si svoj obľúbený film na DVD.
  • Napíšte niekomu list alebo email.
  • Vytvorte si kalendár dôležitých rodinných výročí.

tehotenstvo_05Nebojte sa požiadať o pomoc

Vaši priatelia alebo známi vám určite radi pomôžu pri domácich prácach alebo príprave jedla. Vytvorte si zoznam úloh, ktoré potrebujete urobiť a keď vám niekto ponúkne pomoc, môžete mu hneď povedať konkrétnu úlohu. V každom prípade sa presvedčte, že danému človeku vyhovuje čas, v ktorom potrebujete pomôcť.

Buďte vďační za poskytnutú pomoc. Nájdite si čas, aby ste tomu kto vám pomohol, vyjadrili svoju vďačnosť a to nielen slovne. Určite sa nájde nejaká drobnosť, ktorá by jeho alebo ju potešila.

Staňte sa rodičovským expertom

Internet je plný všakovakých rád a odpovedí na otázky budúcich rodičov. Nikde nie je napísané, že sa musíte venovať každej téme. Ak vám je nepríjemné čítať o rizikách v tehotenstve, venujte sa dojčeniu.

spracoval: M. P.



line

Diskusia


forum 16.05.2008: admin, Diskusia k článku "Ako prežiť oddych na lôžku"
rightend