startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk

Ako prejaviť lásku deťom

line

poradna - výchova




print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Duša dieťaťa je rovnako zraniteľná ako duša dospelého človeka. Vníma, preciťuje a prežíva rovnako intenzívne všetko, čo sa deje okolo. I detský svet má svoje trápenia, starosti, úskalia a dieťa neraz pochybuje o láske svojich rodičov.
mama s dietatom v naruci_tsp103960971Deti prežívajú pocity, o ktorých neraz rodičia nemajú poňatia. Vo chvíľach, keď sa cítia nepochopené a odstrkované, keď vo svojom srdiečku cítia pocit krivdy a neprávia, keď hľadajú pomoc v rodičoch, spolužiakoch i tých, ktorí sú pri nich najbližšie, potrebujú cítiť, že sú milované bez výhrad.

Prečo dieťa pochybuje o láske rodičov

Neraz v návale zlosti vykričíme deťom i to, čo by sme nemali. Slová síce pominú, ale pochybnosti v detskej dušičke ostanú. Vo chvíľkach samoty sa opäť vynárajú a v detskej hlavičke driemu nezodpovedané otázky: „Majú ma radi? “ A dieťa pochybuje. Ak necíti lásku rodičov, začne veriť tomu, že ho nikto nemá rád. Cíti sa opustené a nepochopené. A potom je len otázkou času, kedy sa nedostatok lásky prejaví na správaní dieťaťa. Je neprispôsobivé, ťažko zvládnuteľné a "vyrába problémy". A pritom stačí tak málo. Zahrnúť dieťa láskou, prejavmi uznania a pochopenia.

Ako prejaviť lásku

Objímajme svoje deti - povedzme dieťaťu, že ho ľúbime. Nie raz, dvakrát, ale každý deň. Nešetrime objatím ani bozkami. Boli by sme prekvapení, že i deti vo veku sedem až osem rokov sú ešte „závislí“ na maminom objatí. No nielen mamy, ale i ocka. Deti sú veľmi citlivé. Rýchlo vycítia, ak v rodine nie je niečo v poriadku. Nezhody medzi rodičmi neraz prispievajú k pocitom viny, že deti sú pričinou konfliktov. Tento fakt spôsobuje strach, že dieťa spôsobilo niečo, začo v skutočnosti vôbec nemôže.

Pochvala má svoju hodnotu - deti skutočne vedia oceniť pochvalu. Za čokoľvek. Či je to dobrá známka v škole, alebo uprataná detská izba, či malé dielko, o ktorom pochybujú, či sa vydarilo. Názor mamičky si deti vážia. Ak mamička pochváli, dieťa je spokojné. I deeti potrebujú rovnako ako dospelí, aby ich snaha bola docenená a práca ocenená. Pochvalou dieťa „rastie“. V pochvale nachádza hodnotu, ktorá je cestou k zdravému sebavedomiu. Ak v detstve naučíme deti pochvale, nebudú mať problém s pochvalou v dospelosti.

Prejavme záujem - niekedy nás vôbec nezaujíma to, čo deti hovoria, robia, alebo zanietene vysvetľujú. Deti však hovoria „k nám“ a naše odmietnutie neraz zabolí. Dôveru svojich detí si získavame i cez prejavenie záujmu. Ak ich dvakrát odmietneme, tretíkrát nemusia prísť.

Nájdime si čas - je veľmi smutné, ak deti musia „žobroniť“ o chvíľku času. I napriek pracovnej zaneprázdnenosti a neodkladným povinnostiam, deti musia mať svoje pevné miesto v dennom harmonograme. Niekedy stačí film či rozprávka v spoločnom kruhu rodiny a deti sú šťastné. A to, čo sa zamešká v priebehu týždňa, vynahradí víkend, ktorý prináša väčší priestor pre spoločné chvíle rodiny.

Deti majú právo na mamu i otecka. A tiež na lásku. Veď tá otvára detské srdiečka, ktoré sú krásne a šťastné ak cítia, že sú najväčším pokladom svojich rodičov.

autor: Bibiána Želisková



line

Diskusia


forum 18.12.2007: admin, Diskusia k článku "Ako prejaviť lásku deťom"
rightend